O nás

Dílna TRNKL vznikla v návaznosti na tři generace poctivých řemeslných truhlářů. Autorka dřevěných obrazů K. Trinklová při své tvorbě spojuje prvky moderní architektury, minimalismu, řemeslné poctivé práce a užitého designu. „Ke dřevu jsem vždy chovala a chovám velkou úctu a je pro mě neodmyslitelnou součástí života, snažím se tedy jeho krásu a přirozenou rozmanitost vyzdvihnout ve své tvorbě.“ Panely mají nejen dekorativní funkci, ale zároveň zlepšují akustiku prostoru.

Vliv dřeva na akustiku prostoru

Akustika prostoru je, na neštěstí, často opomíjeným prvkem. Představte si chodit pět dní v týdnu do kanceláře, kde nejen, že slyšíte rozhovor každé kolegyně, ale navíc dostanete tyto nechtěné informace i s ozvěnou.Pak se nemůžeme divit, že má špatná akustika dopad jak na morálku pracujících, tak i na jejich kondici.

Nejčastěji se s akustickou nepohodou, tedy nadměrným hlukem a ozvěnou – setkáváme ve větších interiérech, jako například  open spacech, větších halách, recepcích nebo přednášecích místnostech.

Můžou za to materiály

Akusticky nejhoršími materiály jsou dnes již velmi oblíbené – sklo, beton, kov a sádrokarton. Často se proto zapomíná na využití všude dostupného a přírodního materiálu, který dokáže s ozvěnou zatočit raz dva. Ano, máme na mysli dřevo. Dřevo, které je anizotropním materiálem, což znamená, že se v závislosti na orientaci jeho vláken mění i jeho vlastnosti. Ty ho předurčují nejen k výrobě hudebních nástrojů, ale také ke zlepšení akustických vlastností místností.

Podle typu dřeva, orientaci vláken a tvaru předmětu dochází k odlišné reakci na přicházející zvukové vlny. Zvuk může: vodit, rezonovat nebo tlumit. 


Funkčně a elegantně

Jak ale vyřešit akustický problém, když už je místnost hotová a zařízena? Jednoduše! Řešením jsou dřevěné panely, jako třeba ty naše. Díky své struktuře a vlastnostem dokáží zlepšit akustické podmínky místnosti a navíc je lze dokonale sladit s interiérem. Zamilují si je i architekti a designéři. Různá skladba perforace na jednotlivých panelech slouží k dosažení rozdílné absorpce a odrazu zvukových vln, proto si na stránkách TRNKL design vybere každý. 

TRNKL. B04